logo

Search for a Team

By Year Range:
From:
To:

By Team Name:

By Team Type:

By Competition Name:

By Host Country:

By Host City:

By Team Member:


Use the search criteria on the left to find a historic team within our database.


Team Name Competition Year Host
South Korea's Narae Kim Global Pastry Chefs Challenge 2016 Greece
Marc Lepine, Canadian Culinary Champion Gold Medal Plates. Canadian Culinary Championships 2016 Canada
Swedens's Robert Sandbergg Hans Bueschkens Young Chefs Challenge 2016 Greece
Ben Mitchell, The Grove Hotel,Narberth. Champion of Wales Junior Chef of Wales Trophy 2016 Wales
Foo Theng Yeow, Most Outstanding International Halal Modern Cuisine. Penang International Halal Chefs Challenge 2016 2016 Malaysia
Finland's Eero Vottonen WACS Global Chefs Challenge 2016 Greece
Kathryn Eurich ACF Student Chef of the Year American Culinary Classic 2015 United States
Junior Team Canada American Culinary Classic, Junior Teams Challenge 2015 United States
Knut Harald Sordal Norway's APC Desert Champion Association of Pastry Chefs Annual Desert Competition 2015 England
America's Philip Tessier Bocuse d'Or 2015 France
Norway's Orjan Johannessen Bocuse d'Or Champion Bocuse d'Or 2015 France
Sweden's Tommy Myllymaki Bocuse d'Or 2015 France
Elyse Lambert Canada's Champion Sommelier Canada's Best Sommelier Award 2015 Canada
Ryan O'Flynn Canadian National Champion Canadian Culinary Championships Gold Medal Plates 2015 Canada
Michael Christiansen International jeunes Chefs Rotisseurs Champion Concours Internatinal des jeunes Chefs Rotisseurs Competition 2015 Hungary
America's John Kraus Coupe du Monde de la Patisserie 2015 France
Italy's Emmanuele Forcone World Pastry Champions Coupe du Monde de la Patisserie 2015 France
Japan's Kazuhiro Nakayama Coupe du Monde de la Patisserie 2015 France
Middle East Young Chef of the Year Rahil Azizbhai Rathod Emirates Salon Culinaire 2015 United Arab Emirates
Aubrey Allen Butchers UK,European Champions European Trophy Craft Butchery 2015 France
Hotel Haffner,Expo Sweet Desert Plate Champions Expo Sweet Desert Plate Championship 2015 Poland
Anna Balos & Konrad Stanaszek Young Pastry Chef Champions. Expo Sweet Young Pastry Chefs Championships 2015 Poland
Italy's Cristian Spagnoli Europe South Regional Champion Global Chefs Challenge Europe South 2015 Bosnia and Herzegovina
Canada's Christopher Corkum Regional Champion Global Chefs Challenge Americas & Canada Semi Finals 2015 Ecuador
Singapore,Lee Boon Seng Champion Asia Regional Semi Final Global Chef Champion Global Chefs Challenge Asia Regional Semi Final. 2015 Thailand
Germanys Tobias Laabs Europe Central Regional Champion Global Chefs Challenge Europe Central Semi Final 2015 Czech Republic
Norway,Thomas J. Borgan,Global Chef Semi Final Champion Global Chefs Challenge Europe North Semi Final 2015 Denmark
Australia's Matthew Weller Global Chefs Challenge Semi Finals,Pacific Rim 2015 New Zealand
UAE's Thamara Kumari Reginal Champion Global Chefs Challenge Semi-Final Africa/Middle East 2015 United Arab Emirates
South Korea. Narae Kim, Global Pastry Chef Champion Global Pastry Chef Challenge 2015 Thailand
America's Stephan Schubert Regional Champion Global Pastry Chef Challenge Canada & Americas Semi Final 2015 Ecuador
Australia's Jenni Key Global Pastry Chef Challenge,Semi Finals Pacific Rim 2015 New Zealand
UAE's Sanjeewa Weerasinghe Regional champion Global Pastry Chefs Challenge Semi-Final Africa/Middle East 2015 United Arab Emirates
Hungary's David Domonkos Global Pastry Chefs Challenge, Europe Central 2015 Czech Republic
Greece's Agrafiotis Vassilis Europe South Rgional Champion Global Pastry Chefs Challenge,Europe South 2015 Bosnia and Herzegovina
Denmark, Robert Sandberg Young Chefs Regional Champion Europe North. Global Young Chefs Hans Bueschkens Challenge, Europe North Semi Finals 2015 Denmark
Singapore.Tay Sock Huilynnette, Young Champion Global Young Chefs,Hans Bueschkens Challenge 2015 Thailand
Sweden,Frida Backe Global Pastry Chef Regional Champion Gobal Pastry Chef Challenge Europe North Semi Final 2015 Denmark
UAE's Rahil Rathod Regional Champion Hans Bueschkens Young Chefs Challenge Semi-Final Africa/Middle East 2015 United Arab Emirates
Germany's Marianus von Horsten Hans Bueschkens Young Chefs Challenge, Europe Central 2015 Czech Republic
Italy's Salvatore Canargiu Hans Bueschkens Young Chefs Challenge,Europe South 2015 Bosnia and Herzegovina
Australias Chris Malone Hans Bueschkens Young Chefs Challenge,Pacific Rim Semi Final 2015 New Zealand
America's Victor Hugo Perez Ruiz,Regional Champion Hans Bueschkenss Young Chefs Challenge Canada & Americas Semi Final 2015 Ecuador
Hong Kong Convention & Exhibition Centre- Banquet Kitchen Team Hong Kong International Culinary Classic. Dream Team Challenge 2015 Hong Kong
Tianjin Goldin Metropolitan Polo Club Hong Kong International Culinary Classic. Gourmet Team Challenge 2015 Hong Kong
Kai Ping Culinary School ,Taipei International Secondary Schools Catering Challenge 2015 French Polynesia
Beachcomber Le Cannonier Champion Hotel Team Mauritius Chefs Association, Young Chefs Callenege 2015 Mauritius
Westminster Kingsway College,London Nestle Toque d'Or 2015 England
Australia National Team Oceanaafest Fonterra Restaurant of Champions 2015 Australia
RACA Catagaory Champions. Royal Academy of Culinary Arts, Awards of Excellence 2015 United Kingdom
Lee Yam Hock,Singapore Pastry Champion Singapore Pastry Cup Challenge 2015 Singapore
Mathias Camilleri UK Young Sommelier of the Year UK Young Sommelier of the Year 2015 United Kingdom
Tanguy Martin UK Moet Sommelier of the Year UK Sommelier of the Year 2015 United Kingdom
Joe Gould UK Young Chef Champion UK Young Chef of the Year 2015 United Kingdom
Japan World Junior Pastry Champions World Junior Pastry Championships 2015 Italy
Team Christophe Hunziker Academie Suisse Bocuse d'Or 2014 Switzerland
ACF Pastry Chef of the Year Stephan Schubert ACF Pastry Chef of the Year 2014 United States
ACF Student Chef of the Year Chase Grove ACF Student Chef of the Year 2014 United States
ACF Central Region-Johnson County Community College, Kansas ACF Student Team National Championship 2014 United States
Malaysia, Asia Pastry Cup Champions Asia Pastry Cup 2014 Singapore
Hong Kong Chefs Association The Lion Champions Battle for The Lion 2014 Singapore
Remi Vanpeene,Best Pastry Apprentice, France Best Pastry Apprentice, France. 2014 France
Romain Iltis Best Sommelier of France Best Sommelier of France,27th Edition 2014 France
Hideki Takayama Bocuse d'Or Asia Pacific Champion Bocuse d'Or Asia Pacific 2014 China
Tommy Myllymaki Team Sweden Bocuse d'Or Europe Qualifying Round 2014 Sweden
Adam Handling BCF Chef of the Year British Culinary Federation Chef of the Year 2014 United Kingdom
Ryan O'Flynn Regional Champion Canadian Culinary Championships,Gold Medal Plates, Regional Qualifying Round. 2014 Canada
Peter Lex Chaine des Rotisseurs International Young Chef Champion Chaine des Rotisseurs International Young Chef of the Year 2014 South Africa
Team Canada,Calgary, Rupert Garcia. Chaine des Rotisseurs International Young Chef of the Year 2014 South Africa
Darcy Els Chaine des Rotisseurs Regional Champion Chaine des Rotisseurs Regional Young Chefs Championship 2014 South Africa
Rick Weston Chaine des Rotisseurs UK Young Champion Chaine des Rotisseurs UK Young Chef Championship 2014 United Kingdom
St. John's College, Regional Champions City & Guilds National Secondary School Culinary Challenge 2014 New Zealand
Pier-Alexis Souliere International Young Sommelier Champion Concours International des jeunes Sommellier 2014 Denmark
Switzerland Junior National Team Culinary World Cup 2014 Luxembourg
Fazer Culinary Team Community Catering Champions Culinary World Cup Community Catering Catagory 2014 Luxembourg
Thailand Culinary Academy Culinary World Cup Community Catering Catagory 2014 Luxembourg
South Korea National Regional Junior Team Culinary World Cup Expogast. Regional Junior Teams 2014 Luxembourg
America National Team Culinary World Cup National Teams 2014 Luxembourg
Singapore National Team World Champions Culinary World Cup National Teams 2014 Luxembourg
Sweden National Team Culinary World Cup National Teams 2014 Luxembourg
Stockholm Culinary Team Regional World Champions Culinary World Cup Regional Teams 2014 Luxembourg
United Kingdom National Pastry Team, European Champions European Pastry Cup 2014 Switzerland
SATS Catering Pte Ltd Gourmet Team Champions FHA Gourmet Team Challenge 2014 Singapore
Tam Shui High School Taiwan Dream Team Champions FHA Dream Team Challenge 2014 Singapore
Ashlee Carter Fonterra Proud to be a Chef Champion Fonterra Proud to be a Chef Competition 2014 Australia
Team Jan Horak Hotel School Bukaschool Gastro Junior Bidvest Cup 2014 Czech Republic
Kasper Christensen Denmark's Young Global Chef Champion Hans Bueschkens Young Chefs Championship 2014 Norway
Thailand Culinary Academy La Cuisine by SIAL 2014 China
Johanna Le Pape & Gaetan Fiard Mondial Des Arts Sucres Champions Mondial Des Arts Sucres 2014 France
Otago Polytechnic Cromwell Campus Nestle Toque d'Or 2014 Championship 2014 New Zealand
Cambodia National Team Thailand Ultimate Chefs Challenge 2014 Thailand
Best of Show; Ventrone; Francisco; Goulet; Brum Toronto Culinary Salon 2014 Canada
U.S.A.'s Chef of the Year Timothy Prefontaine U.S.A.'s Chef of the Year 2014 United States
Russell Bateman UK National Chef of the Year UK National Chef of the Year 2014 United Kingdom
Kathrine Larsen UK Champion Sommelier UK Sommelier of the Year 2014 United Kingdom
Luke Selby UK Young National Chef of the Year UK Young National Chef of the Year 2014 United Kingdom
Chen Li Che Taiwan's Global Pastry Chef Champion WACS Global Pastry Chef Championships 2014 Norway
Christopher Davidsen Norway's Gobal Chef Champion WACS World- Final Global Chefs Challenge 2014 Norway
Japan National Pastry Team World Pastry Cup 2015 Team Japan 2014 Japan
Ross Sutherland Young Highland Chef of the Year Young Highland Chef of the Year 2014 Scotland
Clement Robert Moet UK Sommelier of the Year Moet UK Sommelier of the Year 2013 United Kingdom
Eddie Tancredi ACF Chef of the Year ACF Chef of the Year 2013 United States
Jaclyn Adamonis ACF Student Chef of the Year ACF Student Chef of the Year 2013 United States
Joliet Junior College National Champions ACF Student Team National Championship 2013 United States
Frank O'Connor All Ireland Chef of the Year All Ireland Chef of the Year 2013 Ireland
Team Tourism School Salzburg,Melanie Redl & Robert Hutegger,. Apprentice Big Cooking Competition 2013 Austria
Derrick Davenport Armed Forces Chef of the Year Armed Forces Chef of the Year Competition 2013 United States
The Winning Appretice Teams Big Cooking Apprentice Competition 2013 Austria
America's Richard Rosendale Bocuse d'Or 2013 France
Denmark's Jeppe Foldager Bocuse d'Or 2013 France
France's Thibaut Rugger Bocuse d'Or Champion Bocuse d'Or 2013 France
Japan's Noriyuki Hamada Bocuse d'Or 2013 France
United Kingdom's Adam Bennnett Bocuse d'Or 2013 France
City of Glasgow College National Student Champions Brakes Student Chef Team Challenge 2013 Scotland
Julian Pickersgill BCF Young Chef of the Year British Culinary Federation Young Chef of the Year 2013 United Kingdom
Marc St. Jacques Canadian Culinary Champion Canadian Culinary Championshipd Gold Medal Plates 2013 Canada
Simon Rogan Chef & Restaurateur of the Year Catays 2013 2013 United Kingdom
Rob Kirby Catey's Chef of the Year Catey's Chef of the Year 2013 United Kingdom
Daniel Scott Gorman Best Young Chef Chaine des Rotisseurs Best Young Chef of America. 2013 United States
Loic Avril Champion International Young Sommelier Chaine des Rotisseurs International Young Sommelier 2013 United States
France National Team World Pastry Cup Champions Coupe du Monde de la Patisserie 2013 France
Italy National Pastry Team Coupe du Monde de la Patisserie 2013 France
Japan National Pastry Team Coupe du Monde de la Patisserie 2013 France
America National Team Dubai World Hospitality Championships 2013 United Arab Emirates
Australia National Team Dubai World Hospitality Championships 2013 United Arab Emirates
Canada National Team Dubai World Hospitality Championships 2013 United Arab Emirates
Singapore National Team World Hospitality Champions Dubai World Hospitality Championships 2013 United Arab Emirates
United Arab Emirates National Team Dubai World Hospitality Championships 2013 United Arab Emirates
Wales National Team Dubai World Hospitality Championships 2013 United Arab Emirates
Jacob Hoskin Fonterra Champion Fonterra Proud to be a Chef 2013 Australia
Calgary The Dream Team Challenge Champions Hong Kong International Culinary Classic 13 2013 Hong Kong
City of Dreams Macau Gourmet Team Challenge Champions Hong Kong International Culinary Classic 13 2013 Hong Kong
Pascal Marcin IACC's Chef of the Year IACC International Copper Skillet Competition 2013 United States
Ouka High School International Champions International Secondary Schools Culinary Challenege 2013 Japan
Team Kai-Ping Culinary School, Taipei, Taiwan International Secondary Schools Culinary Challenege 2013 Japan
Team Marymount College, Queensland, Australia International Secondary Schools Culinary Challenege 2013 Japan
Denmark Young Chefs Team International Young Chefs Challenge 2013 South Korea
Hong Kong Young Chefs Team, International Champions International Young Chefs Challenge 2013 South Korea
Thailand Young Chefs Team International Young Chefs Challenge 2013 South Korea
United States of America Young Chefs Team International Young Chefs Challenge 2013 South Korea
Vito Giannuzzi National Champion Internazionali d'Italia Esposizione Culinaria 2013 Italy
Brooks Headley Outstanding Pastry Chef James Beard Foundation Restaurant & Chef Awards 2013 United States
David Chang Outstanding Chef James Beard Foundation Restaurant & Chef Awards 2013 United States
Kristian Curtis UK Most Outstanding Young Chef Johnnie Bora Most Outstanding Young Chef 2013 United Kingdom
Chris Tull Junior Chef of Wales Champion Junior Chef of Wales 2013 Wales
Italy Junior Pastry Team Junior Pastry World Cup 2013 Italy
New Zealand Junior Pastry Team Junior Pastry World Cup 2013 Italy
Singapore Junior Pastry Team Junior Pastry World Cup 2013 Italy
Clement Robert Moet UK Sommelier of the Year Moet UK Sommelier of the Year 2013 United Kingdom
South West College Nestle Toque d'Or Champions Nestle Toque d'Or 2013 United Kingdom
Thomas Borgan Nordic Chef of the Year Nordic Chef of the Year 2013 Sweden
Hong Kong National Team Oceanfest 2013 Australia
Western Australia Culinary Team Oceanfest 2013 Australia
Team Jakub Waiczak & Thomasz Zdrenka Polish Champions Polish Culinary Cup 2013 Poland
Canada National Team Salon Culinaire Mondial 2013 Switzerland
Hong Kong National Team IGEHO Culinary World Masters Salon Culinaire Mondial 2013 Switzerland
Netherlands National Team Salon Culinaire Mondial 2013 Switzerland
Singapore National Team Salon Culinaire Mondial 2013 Switzerland
Switzerland National Team Salon Culinaire Mondial 2013 Switzerland
Aargauer Kochgilde AKG Salon Culinaire Mondial Regional Competition 2013 Switzerland
British Columbia Culinary Team Salon Culinaire Mondial Regional Competition 2013 Switzerland
Corinne Roth Swiss Culinary Cup Champion Swiss Culinary Cup 2013 Switzerland
Singapore National Culinary Team Thailand Culinary World Challenge 2013 Thailand
Namibia, Africa Culinary Cup Champions The Africa Culinary Cup 2013 South Africa
Canada's Veronique Rivest The Best Sommelier in the World 2013 Japan
Switzerland's Paolo Basso Meilleur Sommelier du Monde The Best Sommelier in the World 2013 Japan
Jan-Philippe Berner Chaine des Rotisseur's Jeunes Champion The Chaine des Rotisseur's 37th International Jeunes Chefs Competition 2013 Turkey
Wellington Institute of Technology The International Culinary College Competition 2013 New Zealand
Nadia Santini Best Female Chef of the World The World's 50 Best Restaurants 2013 France
Melissa Paul UK Junior Chocolate Masters,Champion UK Junior Chocolate Masters 2013 United Kingdom
Hayden Groves UK National Chef of Year UK National Chef of the Year 2013 United Kingdom
Westminster KIngsway College UK Student Cook & Serve Competition 2013 United Kingdom
Benjamin Champkin UK Young Chef of Year UK Young National Chef of the Year 2013 United Kingdom
Cyprus's Michalis Mavromoustakis Europe South Pastry Champion WAC'S Europe South Semi Finals Global Pastry Chef 2013 Italy
WACS Semi Final Champions WACS Central European Semi Final Championships 2013 Hungary
Italy's Giovanni Lorusso Europe South Young Chef Champion WACS Europe South Semi Final Hans Bueschkens Young Chef 2013 Italy
Italy's Francesco Gotti Europe South Champion WACS Global Chef Europe South Semi Final 2013 Italy
Scott Ryan Global Chefs The Americas Champion WACS Global Chefs Challenge Semi Finals, The Americas 2013 United States
Edwin Solis Global Pastry Chef The Americas Champion WACS Global Pastry Chef Challenge Semi-Finals, The Americas 2013 United States
Reilly Meehan Young Chefs Champion,The Americas WACS Hans Bueschkens Young Chefs Challenge Semi-Finals The Americas 2013 United States
New Zealand Culinary Team Welsh International Culinary Championships 2013 Wales
Davide Comaschi World Chocolate Master World Chocolate Masters 2013 France
Austria's Kevin Micheli WorldSkills Hot Kitchen Champion WorldSkills - Hot Kitchen Competition 2013 Germany
Korea's Kang,Dong Seok WorldSkills Pastry Champion WorldSkills - Pastry Championships 2013 Germany
Switzerland's Noemi Kessler-Restaurant Service Champion WorldSkills - Restaurant Service Competition 2013 Germany
Westminster KIngsway College 11th British Culinary Federation Student Challenge 2012 United Kingdom
The Emirates Culinary Guild Team 1st Beijing International Cuisine Competition 2012 China
Team France's Anabelle Lucantonio & Florent Meylan 3rd Mondial des Arts Sucres 2012 France
Team Japan's Masaki Okazaki & Reiko Imo World Sugar Champions 3rd Mondial des Arts Sucres 2012 France
Team Singapore's Ivy Wong & Ben Goh 3rd Mondial des Arts Sucres 2012 France
Thailand Culinary Academy Overall Champions 5th Penang Chefs Challenge 2012 Malaysia
Reilly Meehan Student Chef of the Year ACF Student Chef of the Year 2012 United States
SUNY Delhi ACF National Champions ACF Student Team National Championship 2012 United States
Team Pastry Australia Asian Pastry Cup Champions Asian Pastry Cup 2012 Singapore
Australia's Chocolate Master Deniz Karaca Australia Chocolate Masters Competition 2012 Australia
German National Team Dragon Champions Battle for the Dragon, Welsh International Culinary Championships 2012 Wales
Tancred dell'Oste Champion Apprentice Chef of France Best Apprentice Chef of France 2012 France
Australia's Franck Moreau Best Sommelier Asia-Oceania Best Sommelier Asia-Oceania 2012 South Korea
Veronique Rivest Champion Sommelier Best Sommelier in the Americas 2012 Brazil
Simon Webb BCF Chef of the Year British Culinary Federation Chef of the Year 2012 United Kingdom
Michael Kitts People's Choice Awards Winner Craft Guild of Chefs Awards 2012 United Kingdom
Cherish Finden Craft Guild Pastry Chef Year Craft Guild of Chefs Pastry Chef Award 2012 United Kingdom
UK Pastry Team, European Champions European Pastry Cup 2012 France
Ciaran Elliott Eurotoque Champion Eurotoque Young Chef 2012 Ireland
Team Tourismusschule Villa Blanka FAFGA Big Cooking Contest 2012 Austria
Team Resorts World Sentosa FHA Gourmet Team Challenge 2012 Singapore
Team Ottawa's Marc Lepine Gold Medal Plates Canadian Championships 2012 Canada
New Zealand National Team Gourmet Pacific Challenge 2012 New Zealand
Westminster Kingsway College Toque d'Or Champions Grand Finals Nestle Toque d'Or 2012 United Kingdom
Elisabeth Albrecht Swiss Champion Apprentice Chef Gusto National Apprentice Chef Contest 2012 Switzerland
Team Hotel Jumeirah International Grand Prix Champions Hotelympia La Parade des Chefs 2012 United Kingdom
Bjarni Siguroli Jakobsson Icelandic Chef of the Year Icelandic Chef of the Year 2012 Iceland
America National Team IKA Culinary Olympics 2012 Germany
Australia National Team IKA Culinary Olympics 2012 Germany
Canada National Team IKA Culinary Olympics 2012 Germany
England National Culinary Team IKA Culinary Olympics 2012 Germany
Germany National Team IKA Culinary Olympics 2012 Germany
Hong Kong National Team IKA Culinary Olympics 2012 Germany
Japan National Team IKA Culinary Olympics 2012 Germany
Norway National Team IKA Culinary Olympics 2012 Germany
Sweden National Culinary Team Olympic Champions IKA Culinary Olympics 2012 Germany
Switzerland National Team IKA Culinary Olympics 2012 Germany
America National Junior Team IKA Culinary Olympics (Junior) 2012 Germany
Austria National Junior Team IKA Culinary Olympics (Junior) 2012 Germany
Germany National Junior Team IKA Culinary Olympics (Junior) 2012 Germany
Norway National Junior Team IKA Culinary Olympics (Junior) 2012 Germany
Sweden National Junior Culinary Team Olympic Champions IKA Culinary Olympics (Junior) 2012 Germany
Switzerland National Junior Team IKA Culinary Olympics (Junior) 2012 Germany
Thailand National Junior Team IKA Culinary Olympics (Junior) 2012 Germany
America National Military Team IKA Culinary Olympics (Military) 2012 Germany
Germany National Military Team IKA Culinary Olympics (Military) 2012 Germany
Great Britain National Military Team IKA Culinary Olympics (Military) 2012 Germany
Switzerland National Military Team. Olympic Champions IKA Culinary Olympics (Military) 2012 Germany
Aargauer Kochgilde Regional Culinary Team IKA Culinary Olympics Regional Teams 2012 Germany
Alberta Regional Culinary Team IKA Culinary Olympics Regional Teams 2012 Germany
America Regional Culinary Team IKA Culinary Olympics Regional Teams 2012 Germany
Lucerne Circle des Chefs de Cuisine IKA Culinary Olympics Regional Teams 2012 Germany
Stockholm Regional Culinary Team Olympic Champions IKA Culinary Olympics Regional Teams 2012 Germany
Zurich Circle des Chefs de Cuisine IKA Culinary Olympics Regional Teams 2012 Germany
Team New Zealand Wellington Institute of Technology International Colleges Culinary Competition 2012 United Kingdom
Dion Jones International Escoffier Challenge Champion International Escoffier Challenge Grand Final 2012 France
Kai-Ping Culinary School International Champions International Seconday School's Culinary Challenge 2012 Australia
Shane Deane Knorr Student Chef of the Year Knorr Student Chef of the Year 2012 Ireland
Thailand Culinary Academy MLA Champions MLA 5th Global Final 2012 Australia
Alyn Williams National Chef of the Year National Chef of the Year 2012 United Kingdom
North Queensland Nestle Champions Nestle Golden Chef's Hat Awards 2012 Australia
Sanddton Sun's Chesley Chetty & Erica Shone Nestle Golden Chefs Hat Competition 2012 South Africa
Hong Kong National Team Pattaya City Culinary Salon 2012 Thailand
Klas Lindberg Sweden's Chef of the Year Swedish Chef of the Year 2012 Sweden
Marcos Mehr Swiss Culinary Cup Champion Swiss Culinary Cup 2012 Switzerland
Johan Heibert Copper Skillet Chef of the Year The Copper Skillet Chef of the Year 2012 United States
Team Macau The Escoffier 1st Asia Team Trophy Contest 2012 China
Scotland Junior Team The Nations Cup 2012 United States
Team Spain Nations Cup Champions The Nations Cup Under 21 Championships 2012 Denmark
Arnaud Bardary UK Young Sommelier of the Year UK Chaine des Rotisseurs Young Sommelier of the Year 2012 United Kingdom
Ruth Hinks UK Chocolate Masters Champion UK Chocolate Masters Competition 2012 United Kingdom
Team Norway's Geir Magnus Svae Europe North Champion WACS Global Chefs Challenge Semi Finals Europe North 2012 United Kingdom
Team Italy's Angelo Di Lena WACS Global Chefs Challenge,Europe South Semi Final 2012 Slovenia
Team Sweden's Sebastian Gibrand Europe North Champion WACS Hans Bueschkens Junior Chefs Challenge Semi Finals Europe North 2012 United Kingdom
Team Italy's Francesca Narcisi WACS Hans Bueschkens Young Chefs Challenge Europe South Semi Finals 2012 Slovenia
Junior Culinary Team Canada WACS World Congress Culinary Challenge 2012 South Korea
Team Singapore WACS World Congress Culinary Challenge 2012 South Korea
Geir Magnus Svae Norway's Global Chef Champion World Final Global Chefs Challenge 2012 South Korea
Daniel Gorman America's Young Global Chef Champion World Final Hans Bueschkens Young Chefs Challenge 2012 South Korea
Yoshi Yamada World Pasta Champion World Pasta Championships 2012 Italy
Peter Keith Worldskills Americas Champion Worldskills Americas 2012 Brazil
Ben Murphy Young National Chef of the Year Young National Chef of the Year 2012 United Kingdom
Team Denmark, Kofoed Rasmus 13th Bocuse d'Or 2011 France
Team Norway, Gunnar Hvarnes 13th Bocuse d'Or 2011 France
Team United Kingdom, Simon Hulstone 13th Bocuse d'Or 2011 France
Kritsada Phaming Outstanding Apprentice 13th Penang International Salon Gastronomique 2011 Malaysia
Sergeant Billy Daugette Armed Forces Chef of the Year 36th Military Culinary Arts Championships 2011 United States
Ben Murphy Joint Worldskills Champion 41st Worldskills International Competition 2011 United Kingdom
Boe Dalelv Joint Worldskills Champion 41st Worldskills International Competition 2011 United Kingdom
Team France Alexix Bouillet Confectioner & Pastry Champion 41st Worldskills International Pastry Competition 2011 England
Joliet Junior College National Champions ACF National Student Team Championships 2011 United States
Ghil Medina Student Chef Award Winner ACF Western Region Student Chef of the Year 2011 United States
Team Kristian Curtis Young Chef of the Year British Culinary Federation Young Chef Competition 2011 United Kingdom
Montreal's Martin Juneau Canadian Culinary Championships 2011 Canada
Garret Keown,Chaine des Rotisseurs Champion Chaine des Rotisseurs Young Chef Championship 2011 England
Malaysia National Team Chefs on Parade 2011 Philippines
Jack Allibone Champion Graduate Chef Craft Guild of Chefs Graduate Awards 2011 United Kingdom
Germany National Junior Team FAGA, Big Cooking Contest 2011 Austria
Benjamin Roffet, France's Best Sommelier France's Best Sommelier 2011 France
Team United Arab Emirates Daniel Edward Global Chefs Challenge Africa,Middle East, Semi Final 2011 United Arab Emirates
Team Netherland's Guido Panjer,Europe Central Champion Global Chefs Challenge Europe Central Semi Finals 2011 Hungary
Zama Ngwane Goldcrest Young Chef of the Year Goldcrest Young Chef of the Year 2011 South Africa
Australia's Cameron Whetton Hans Bueschken's Young Chefs Challenge,Pacific Rim Semi Finals 2011 New Zealand
Team Luxembourg Ben Weber, Europe Central Champion Hans Bueschkens Junior Challenge Semi Finals Europe Central 2011 Hungary
Team United Arab Emirates Benjamin Koidi Hans Bueschkens Young Chefs Challenge Africa,Middle East Semi-Final 2011 United Arab Emirates
Sean Lim Asia Junior Champion Hans Bueschkens Young Chefs Challenge Asia Semi Final 2011 Hong Kong
Team America Daniel Scott Gorman Hans Bueschkens Younng Chefs Challenge-Americas Semi Finals 2011 Canada
Jamian Lewis, International Copper Skillet Chef of the Year IACC International Chef of the Year 2011 United States
Angela Pinkerton Outstanding Pastry Chef James Beard Foundation Awards 2011 United States
Jose Andres Outstanding Chef James Beard Foundation Awards,Outstanding Chef 2011 United States
Harlech's Adam Middleton Junior Chef of Wales 2011 Wales
Singapore Junior Pastry Team Juniores Campionato Mondiale Pasticceria 2011 Italy
South Africa Junior Pastry Team Juniores Campionato Mondiale Pasticceria 2011 Italy
South Korea Junior Pastry Team Juniores Campionato Mondiale Pasticceria 2011 Italy
Team Italy, Maestri Pasticcieri Italian and Relaise Deserts Juniores Campionato Mondiale Pasticceria 2011 Italy
Team Hela-Castell'sche Delikatessen Leipzig Internatinal Cook's Prize 2011 Germany
Team Mandarin Oriental MLA Black Box Culinary Challenge 2011 Malaysia
Team University College Birmingham Nestle Toque d'Or United Kingdom 2011 United Kingdom
Martin Sveian Nordic Chef of the Year Nordic Chef of The Year 2011 Norway
Philippine's Cheenee De Jesus Philippine Culinary Cup Young Chefs Team Challenge 2011 Philippines
Team Ale Mordasini Swiss Culinary Cup 2011 Switzerland
New Zealand Dream Team Champions The Dream Team Challenge 2011 Hong Kong
Alexander LaPratt The US Sommelier Champion TOP|SOMM The US Sommelier Championships 2011 United States
Frederick Forster UK Chef of the Year UK National Chef of the Year 2011 England
Charles Smith,Young National Chef of Year UK Young National Chef of the Year 2011 England
Anabelle Wilson,Young Pastry Chef of the Year UK Young Pastry Chef of the Year 2011 England
Singapore National Team WA Oceana Fest 2011 Australia
The LTB Philippines Culinary Team WA Oceana Fest 2011 Australia
Team Canada Tobias MacDonald WACS Global Chefs Challenge 2011 Canada
Leung Chi Hang Asia Global Chef Winner WACS Global Chefs Challenge Asia Semi Final 2011 Hong Kong
New Zealand's Francky Godinho WACS Global Chefs Challenge,Pacific Rim Semi Finals 2011 New Zealand
Best Asian Cuisine,Mohamed Mahmoud El Banna Watani Asian Cuisine Competion 2011 Egypt
Netherlands Frank Haasnoot World Chocolate Master World Chocolate Masters 2011 France
Team Spain World Pastry Cup Champions World Pastry Cup 2011 France
United Kingdom Pastry Team World Pastry Cup 2011 France
Lyceum of the Philippines University 1st Philippines Culinary Cup 2010 Philippines
Scotland National Team 2010 Battle for the Dragon 2010 Wales
Team France's Audrey Gellet & Franck Wenz 2nd Mondial des Arts Sucres 2010 France
Team Japan's Kenki Katsums & Rie Tanimichi World Sugar Masters 2nd Mondial des Arts Sucres 2010 France
Turkish National Culinary Team 5th International Culinary Festival Pearl of the Sea 2010 Croatia
Team Martin Wishart AA Chef of the Year 2010 United Kingdom
Delhi State University of New York ACF National Student Team Championships 2010 United States
Kapiolani Student Team Hawaii ACF Student National Championships 2010 United States
PCI Santa Clara Valley Student Team ACF Western Region Team Championships 2010 United States
America National Pastry Team Amoretti World Pastry Team Championships 2010 United States
Italy National Pastry Team Amoretti World Pastry Team Championships 2010 United States
Team Japan World Pastry Cup Champions Amoretti World Pastry Team Championships 2010 United States
India National Pastry Team Asian Pastry Cup 2010 Singapore
Malaysia National Pastry Team Asian Pastry Cup 2010 Singapore
Singapore National Pastry Team Asian Pastry Cup 2010 Singapore
Germany National Team Battle for The Lion Food & Hotel Asia 2010 Singapore
Singapore National Team Battle for The Lion Food & Hotel Asia 2010 Singapore
Switzerland National Team Battle for The Lion Food & Hotel Asia 2010 Singapore
New Zealand National Team Battle of The Tasman 2010 New Zealand
Europe's Best Sommelier,Paolo Basso Best Sommelier of Europe 2010 France
Malcolm Goh Best Young Chef of the Year Best Young Chef of the Year 2010 Malaysia
Kofoed Rasmus, Team Denmark Bocus d'Or Europe 2010 Switzerland
Team Malaysia, See Lay Na Bocuse d'Or Asia 2010 China
Team Indonesia; Risky Hidayah Bocuse d'Or Asia. Commis Selection 2010 China
Matthew Cheal, Chef of the Year British Culinary Federation Chef of the Year 2010 United Kingdom
Rosita Nikolova Young Chef of the Year British Culinary Federation Young Chef of the Year 2010 United Kingdom
Pao-Chun Wu Master in the Bread Catagory Coupe du Monde de la Boulangerie 2010 France
Richard Phillips Young Pastry Chef of the Year Culinary Arts Awards of Excellence 2010 United Kingdom
Canada National Team Culinary World Cup 2010 Luxembourg
England National Team Culinary World Cup 2010 Luxembourg
Scotland National Team Culinary World Cup 2010 Luxembourg
Singapore National Team, Culinary World Champions Culinary World Cup 2010 Luxembourg
South Africa National Team Culinary World Cup 2010 Luxembourg
Switzerland National Team Culinary World Cup 2010 Luxembourg
USA National Team Culinary World Cup 2010 Luxembourg
Welsh National Culinary Team Culinary World Cup 2010 Luxembourg
Switzerland National Junior Team Culinary World Cup - Junior 2010 Luxembourg
Swiss Armed Forces Military Team Culinary World Cup - Military 2010 Luxembourg
US Army Culinary Arts Team Culinary World Cup - Military 2010 Luxembourg
Team Aargauer Kochgilde Culinary World Cup - Regional 2010 Luxembourg
Team Taste of Peace Israel Culinary World Cup - Regional 2010 Luxembourg
Germany National Junior Team FAFGA Big Cooking Contest 2010 Austria
Team Hilton Vienna Danube Hotel FAFGA Big Cooking Contest 2010 Austria
Temasek Polytechnic Dream Team Champions Food & Hotel Asia Dream Team Challenge 2010 Singapore
Lourens Engelbrecht Young Chef of the Year Goldcrest Young Chef of the Year 2010 South Africa
Canada's Trevor Ritchie Hans Bueschkens Junior Chefs Challenge 2010 Chile
John Cordeaux Chef of the Year Hotelier Middle East Awards 2010 United Arab Emirates
Rasmus Rasmussen International Copper Skillet Chef of the Year IACC International Chef of the Year 2010 United States
Gustave Axel Gunnlaugsson Icelandic Chef of the Year Icelandic Chef of the Year Competition 2010 Iceland
Fabio Masi, Italy's Best Sommelier Italy's Best Sommelier 2010 Italy
The British Culinary Federation Team La Parade Des Chefs 2010 United Kingdom
Caroline Boutoille LG Grand Master LG Life is Good Global Championship 2010 South Korea
Team Thailand Stylish Chef Champions LG Life Tastes Good Stylish Chef Championship 2010 South Korea
Martin Jarroux, Meilleur Apprenti de France Meilleur Apprenti de France Patissier 2010 France
South Africa's Stacey Lee Chan Meilleur Jeune Commis Rotisseur 2010 Finland
Russia's Champion Pavel Belyalov Meillieur Jeune Commis Rotissieur 2010 Russian Federation
Hrishikesh Desai National Chef of the Year National Chef of the Year 2010 United Kingdom
Team University College Birmingham Nestle Toque D'Or 2010 United Kingdom
Singapore National Junior Team Penang Chefs Challenge 2010 Malaysia
Thailand National Junior Team Penang Chefs Challenge 2010 Malaysia
Singapore National Team Penange Chefs Challenge 2010 Malaysia
Thailand Chefs Association Team Penange Chefs Challenge 2010 Malaysia
Michael Kubler, Germany Young Chef of the Year Rudolf Achenbach Award 2010 Germany
Hong Kong National Team Sapporo Snow Festival 2010 Japan
Francis Krone, Young Sommelier of the Year South Africa Young Sommelier of the Year 2010 South Africa
Thomas Bissegger Swiss Culinary Cup Champion Swiss Culinary Cup 2010 Switzerland
Hong Kong Regional Team Thailand International Culinary Cup 2010 Thailand
Singapore Regional Team Thailand International Culinary Cup 2010 Thailand
Thailand Regional Team Thailand International Culinary Cup 2010 Thailand
England's Gerard Basset,Best Sommelier in the World The Best Sommelier in the World 2010 Chile
Emirates National Team The Golden Coffee Pot Salon 2010 United Arab Emirates
Gavin Allcock, Game Chef of the Year The Great British Pub Food Awards 2010 United Kingdom
Team JW Marriott Mumbai The Great Indian Culinary Challenge 2010 India
Mathew Stamp, The US Sommelier Champion Top|Somm The US Sommelier Championships 2010 United States
London's Christopher Delalonde UK Sommelier of The Year 2010 United Kingdom
Clement Robert Young Sommelier of the Year UK Young Sommelier of the Year 2010 United Kingdom
Indonesia's Wayan Wicaya WACS Global Chef Champion WACS Global Chefs Challenge 2010 Chile
Wales National Chef of the Year, Iain Sampson Wales National Chef of the Year 2010 Wales
America's Christopher Bates, WOSA World Champion WOSA Sommelier World Cup 2010 South Africa
Team Stinchcombe & Dantzic Young Chef Young Waiter Competition 2010 United Kingdom
Mark Stinchcombe Young National Chef of the Year Young National Chef of the Year 2010 United Kingdom
Team France World Pastry Champions 11th World Pastry Cup 2009 France
USA National Pastry Team 11th World Pastry Cup 2009 France
Team North Devon 21st. Nestle Toque d'Or Accolade 2009 United Kingdom
Malaysia National Junior Team Asian Junior Chef Challenge 2009 Malaysia
New Zeland National Team Battle for The Dragon 2009 Wales
Satoru Mori, Asia-Oceania Champion Best Sommelier of Asia-Oceania 2009 Japan
Norway's Geir Skeie Bocuse d'Or. 2009 France
Montreal's Mathieu Cloutier Canadian Culinary Championships 2009 Canada
City of London Chef of the Year, Ben Ford City of London Culinary Salon 2009 United Kingdom
Japan'sTomoyuki Abe, Eat Japan Suchi Awards 2009 United Kingdom
Maryam Darwesh Emirates Young Female Chef of the Year Emirates Young Female Chef of the Year 2009 United Arab Emirates
Team Hilton Hotel Berlin FAFGA Big Cooking Contest 2009 Austria
Pierre Cronje, Team Capsicum Culinary Studio Goldcrest Young Chef of the Year 2009 South Africa
Ronisha Evans Young Chef of the Year Grand Bahama Young Chef of the Year 2009 Bahamas
Rodrigo Martinez International Copper Skillet Chef of the Year IACC International Chef of the Year 2009 United States
Singapore National Team International Culinary Classic HOFEX 2009 Hong Kong
France National Pastry Team International Patisserie Grand Prix 2009 Japan
Japan National Pastry Team International Patisserie Grand Prix 2009 Japan
Singapore National Pastry Team International Patisserie Grand Prix 2009 Japan
Dan Barber Outstanding Chef James Beard Foundation Awards 2009 United States
South Africa Global Grand Master Chefs LG Life Tastes Good Global Grand Master Chef 2009 Thailand
Paul Klein, Meilleur Apprenti de France Meilleur Apprenti de France Patissier 2009 France
Finland's Lasse Koistinen Meillieur Jeune Commis Rotissieur 2009 United States
Jannes Siahaan Middle East Junior Chef of the Year Middle East Junior Chef of the Year 2009 United Arab Emirates
Shane Middleton & Cameron Wetton Golden Hat Champions Nestle Golden Chef's Hat 2009 Australia
New Zealand's Lawless & Primrose Pacific Culinary Challenge 2009 Vanuatu
Shangri–La Hotel Team Penang International Salon 2009 Malaysia
The Datai Hotel Team Penang International Salon 2009 Malaysia
Team UK, Coquelin & Panas,European Champions Roussillon's European Desert Trophy 2009 France
Culinary Youth Team America ScotHot Knorr World Junior Culinary Grand Prix 2009 Scotland
Zurich's Thomas Bissegger Swiss Culinary Cup 2009 Switzerland
Taipei National Team Taipei World Culinary Cup 2009 Taiwan
Sammy Jo Claussen best Teen Chef The Art Institute Best Teen Chef 2009 United States
Canada's Elyse Lambert, Best Sommelier of the Americas The Best Sommelier of the Americas 2009 Argentina
Hong Kong National Team WA Oceana Fest 2009 Australia
Singapore National Team WA Oceana Fest 2009 Australia
Australia's Ross Howell WACS Global Chefs Challenge - Pacific Rim Semi Finals 2009 Australia
Japan's Shigeo Harai World Chocolate Master World Chocolate Masters 2009 France
Germany's Florian Neumann World Skills Challenge 2009 Canada
Team Canada's Jean-Luc Piquemal & Marie-Josee Lacombe 1st Mondial des Arts Sucres 2008 France
Team France's Jerome de Oliveira & Alice Barday World Sugar Champions 1st Mondial des Arts Sucres 2008 France
Team Japan's Shigeur Hosaka & Miya Fujimoto 1st Mondial des Arts Sucres 2008 France
Carlisle College 20th.Nestle Toque D'Or Accolade 2008 United Kingdom
Laurent Wozniak, Taittinger Champion 42nd International Culinary Taittinger Prix 2008 France
ACF Professional Chefs Association of Houston ACF Student National Championships 2008 United States
Wales Naltional Team Battle for the Dragon 2008 Wales
America's Aldo Sohm,Best Sommelier of the World. (WSA) Best Sommelier of the World. WSA 2008 Italy
Yves Petit Canada Pastry Chef of the Year Canada Pastry Chef of the Year 2008 Canada
Calgary's Hayato Okamitsu Canadian Culinary Championships 2008 Canada
City of London Chef of The Year,David Bush City of London Culinary Salon 2008 United Kingdom
Roger Viusa, Europe's Best Sommelier. (WSA). Europe's Best Sommelier. WSA 2008 United Kingdom
Team Hotel Trofana Royal FAFGA Big Cooking Contest 2008 Austria
Tourismusschulen Am Wilden Kaiser FAFGA Big Cooking Contest (Apprentice) 2008 Austria
New Zealand Defence Force Nestle Toque d'Or Champions Grand Finals Nestle Toque d'Or 2008 New Zealand
Team America Keriann Von-Raesfeld Hans Bueschkens Young Chefs Challenge-Final 2008 United Arab Emirates
Team India Viswamamitra Vellianki Hans Bueschkens Young Chefs Challenge-Final 2008 United Arab Emirates
Johannes Steinn Johannesson Iceland Chef of the Year Icelandic Chef of the Year 2008 Iceland
America National Team IKA Culinary Olympics 2008 Germany
Australia National Team IKA Culinary Olympics 2008 Germany
Canada National Team IKA Culinary Olympics 2008 Germany
Germany National Team IKA Culinary Olympics 2008 Germany
Hong Kong National Team IKA Culinary Olympics 2008 Germany
Icelandic Culinary National Team IKA Culinary Olympics 2008 Germany
Italy National Team IKA Culinary Olympics 2008 Germany
Netherlands National Team IKA Culinary Olympics 2008 Germany
Norway National Team Olympic Champions IKA Culinary Olympics 2008 Germany
Singapore National Team IKA Culinary Olympics 2008 Germany
Sweden National Team IKA Culinary Olympics 2008 Germany
Switzerland National Team IKA Culinary Olympics 2008 Germany
Wales National Culinary Team IKA Culinary Olympics 2008 Germany
America National Junior Team IKA Culinary Olympics (Junior) 2008 Germany
German National Junior Team IKA Culinary Olympics (Junior) 2008 Germany
Ireland National Junior Team IKA Culinary Olympics (Junior) 2008 Germany
Japan National Junior Team IKA Culinary Olympics (Junior) 2008 Germany
Switzerland National Junior Team IKA Culinary Olympics (Junior) 2008 Germany
America National Military Team IKA Culinary Olympics (military) 2008 Germany
Switzerland Military Team IKA Culinary Olympics (military) 2008 Germany
Alberta Regional Team IKA Culinary Olympics (regional) 2008 Germany
America Culinary Federation Team IKA Culinary Olympics (regional) 2008 Germany
Cerice des Chefs de Cuisine Zurich IKA Culinary Olympics (regional) 2008 Germany
Culinary Team British Columbia Regional Division IKA Culinary Olympics (regional) 2008 Germany
Guatemala Regional Team IKA Culinary Olympics (regional) 2008 Germany
Hong Kong National Team International Vegitarian Competition 2008 Taiwan
Malaysia National Team International Vegitarian Competition 2008 Taiwan
Grant Achatz Outstanding Chef James Beard Foundation Awards 2008 United States
Satoru Mori Japan's Best Sommelier Japan's Best Sommelier 2008 Japan
Korea's Best Sommelier, Hyo Seok Ko Korea's Best Sommelier 2008 South Korea
Germany's Tobias Gunther Meillieur Jeune Commis Rotisseur 2008 France
Team Grand Intercontinental Hotel, Seoul MLA 4th Global Grand Final 2008 United Arab Emirates
The Disney Hollywood Hotel, Hong Kong MLA 4th Global Grand Final 2008 United Arab Emirates
Simon Hulstone National Chef of the Year National Chef of the Year 2008 United Kingdom
Ling Jenn Joe winner Nestle Golden Chefs Hat Nestle Golden Chefs Hat 2008 Malaysia
Team Le Manor aux Quat Saisons Roussillon Desert Trophy 2008 United Kingdom
Isa Bal, Europe's Best Sommelier The Best Sommelier in Europe 2008 Bulgaria
Mark Tilling UK Chocolate Master UK Chocolate Masters 2008 England
Team Netherland's Tonies Smulders WACS Global Chef Champion WACS Global Chefs Challenge 2008 United Arab Emirates
Team America World Pastry Cup Champions World Pastry Team Championships 2008 United States
Belgium National Pastry Team 10th. World Pastry Cup 2007 France
Italy National Pastry Team 10th. World Pastry Cup 2007 France
Team Japan World Pastry Cup Champions 10th. World Pastry Cup 2007 France
Blackpool & Fylde College 19th. Nestle Toque DOr Accolade 2007 United Kingdom
UK Combined Services Culinary Arts Team Culinary World Cup Military Competition 2007 Luxembourg
Antoine Petrus, France's Best Sommelier France's Best Sommelier 2007 France
Croatia National Team Moscow International Culinary Championships 2007 Russian Federation
Team Restaurant Gordon Ramsay Roussillon Desert Trophy 2007 United Kingdom
Team Michel Eschmann Swiss Culinary Cup 2007 Switzerland
Sweden's Andreas Larsson The Worlds Best Sommelier The World's Best Sommelier 2007 Greece
Nicolas Clerc-UK Sommelier of the Year UK Sommelier of the Year 2007 United Kingdom
Japan's Naomi Mizuno World Chocolate Master World Chocolate Masters 2007 France
Canada National Junior Team World Junior Culinary Grand Prix 2007 Scotland
Iceland Junior Culinary Team World Junior Culinary Grand Prix 2007 Scotland
Wales Junior Culinary Team World Junior Culinary Grand Prix 2007 Scotland
German National Team Battle for the Lion, Food and Hotel Asia 2006 Singapore
Switzerland National Team Battle for the Lion, Food and Hotel Asia 2006 Singapore
Alberta Regional Team Culinary World Cup 2006 Luxembourg
America National Team Culinary World Cup 2006 Luxembourg
Canada National Team Culinary World Cup 2006 Luxembourg
Norway National Team, Culinary World Champions Culinary World Cup 2006 Luxembourg
National Chef of The Year, Eyck Zimmer Knorr National Chef of The Year 2006 United Kingdom
Canada's Daniel Craig Meillieur Jeune Commis Rotissieur 2006 Australia
Swiss Culinary Cup Thomas Brunner Champion Swiss Culinary Cup 2006 Switzerland
Lacey Lueth Young Chef Rotisseur Young Chef Rotisseur Bailliage du Minneapolis 2006 United States
Singapore National Team Igeho Salon Culinaire Mondial 2005 Switzerland
Swiss Culinary Cup Nicholas Tsiknakos Champion Swiss Culinary Cup 2005 Switzerland
ACF Chefs de Cuisine Association of St. Louis ACF Student National Championships 2005 United States
Canada National Team ScotHot 2005 Scotland
Belgium's Pol Deschepper World Chocolate Master World Chocolate Masters 2005 France
America National Team IKA Culinary Olympics 2004 Germany
Australia National Team IKA Culinary Olympics 2004 Germany
Canada National Team IKA Culinary Olympics 2004 Germany
Icelandic National Team IKA Culinary Olympics 2004 Germany
Italy National Team IKA Culinary Olympics 2004 Germany
Norway National Team IKA Culinary Olympics 2004 Germany
Singapore National Team IKA Culinary Olympics 2004 Germany
South Africa National Team IKA Culinary Olympics 2004 Germany
Sweden National Team Olympic Champions IKA Culinary Olympics 2004 Germany
Switzerland National Team IKA Culinary Olympics 2004 Germany
Sweden NationalJunior Team IKA Culinary Olympics (Junior) 2004 Germany
Alberta Regional Team IKA Culinary Olympics - Regional 2004 Germany
France's Enrico Bernardo the Best Sommelier in the World Meilleur Sommelier du Monde 2004 Greece
Belgium National Pastry Team World Pastry Team Championships 2004 United States
Team America, World Pastry Campions World Pastry Team Championships 2004 United States
Team Norway, Charles Tjessem 9th Bocuse d'Or 2003 France
Team France World Pastry Cup Champions World Pastry Cup 2003 France
Norway National Team Battle for the Lion, Food and Hotel Asia 2002 Singapore
Sweden National Team,Culinary World Champions Culinary World Cup 2002 Luxembourg
Alberta Regional Team Culinary World Cup - Regional 2002 Luxembourg
United States Army Team Culinary World Cup,Military Competition 2002 Luxembourg
Thai Culinary National Team 6th International Culinary Competition 2001 Austria
Team America World Pastry Cup Champions World Pastry Cup 2001 France
Singapore National Team Battle for the Lion, Food Hotel & Hotel Asia 2000 Singapore
Canada National Team IKA Culinary Olympics 2000 Germany
Iceland National Team IKA Culinary Olympics 2000 Germany
Singapore National Team IKA Culinary Olympics 2000 Germany
Sweden National Team Olympic Champions IKA Culinary Olympics 2000 Germany
France's Oliver Poussier the Best Sommelier in the World Meilleur Sommelier du Monde 2000 Canada
Germany's Markus Del Monego,Best Sommelier in the World Best Sommelier of the World 1998 Austria
Singapore National Team,Culinary World Champions Culinary World Cup 1998 Luxembourg
Quebec Junior Team IKA Culinary Olympics 1996 Germany
Quebec Regional Team IKA Culinary Olympics 1996 Germany
Hong Kong National Team Internationale Kochkunst Ausstellung 1996 Germany
Switzerland National Team Olympic Champions Internationale Kochkunst Ausstellung 1996 Germany
Thai Culinary National Team Internationale Kochkunst Ausstellung 1996 Germany
Hong Kong National Team American Culinary Classic 1995 United States
Japan's Shinya Tasaki the Best Sommelier in the World Meilleur Sommelier du Monde 1995 Japan
Canada National Junior Team World Junior Championships 1995 Norway
Germany National Team Culinary World Cup 1994 Luxembourg
Team America Culinary World Champions Culinary World Cup 1994 Luxembourg
Southern Alberta Institute of Technology Team Food and Hotel Asia (Junior) 1994 Singapore
Thai Culinary National Team Foods And Hotel Asia 1994 Singapore
Hong Kong National Team Igeho Salon Culunaire Mondial 1993 Switzerland
Team France World Pastry Cup Champions World Pastry Cup 1993 France
America National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1992 Germany
Canada National Team Olympic Champions IKA Hoga Culinary Olympics 1992 Germany
South Africa National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1992 Germany
Switzerland National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1992 Germany
Eric Beaumard, Meilleur Sommelier de France Meilleur Sommelier de France 1992 France
France's Philippe Faure-Brac the Best Sommelier in the World Meilleur Sommelier Du Monde 1992 Brazil
Canada National Team American Culinary Classic 1991 United States
German National Team American Culinary Classic 1991 United States
Singapore National Team the Lion Champions Battle for the Lion Food & Hotel Asia 1990 Singapore
USA National Team World Culinary Champions World Culinary Cup 1990 Luxembourg
France's Serge Dubs the Best Sommelier in the World Meilleur Sommelier du Monde 1989 France
Singapore National Student Team Taste of Canada World Championship of Apprentice and Student Cooks Bakers and Pastry Chefs 1989 Canada
Team France World Pastry Cup Champions World Pastry Cup 1989 France
Alberta Regional Team IKA Culinary Olympics 1988 Germany
America National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1988 Germany
Australia National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1988 Germany
Australia National Junior Team IKA HOGA Culinary Olympics 1988 Germany
Norway National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1988 Germany
South Africa National Junior Team IKA HOGA Culinary Olympics 1988 Germany
South Africa National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1988 Germany
Switzerland National Team Olympic Champions IKA Hoga Culinary Olympics 1988 Germany
German National Team American Culinary Classic 1987 United States
Canada National Team Igeho Salon Culinaire Mondial 1987 Switzerland
Malaysia National Team Igeho Salon Culinaire Mondial 1987 Switzerland
Australia National Team World Culinary Arts Festival Expo 1987 Canada
Canada National Team World Culinary Arts Festival Expo 1987 Canada
Singapore National Team World Culinary Arts Festival Expo 1987 Canada
South Africa National Team World Culinary Arts Festival Expo 1987 Canada
Switzerland National Team World Culinary Arts Festival Expo 1987 Canada
Singapore National Junior Team World Culinary Arts Festival Expo (Junior) 1987 Canada
America National Team,Culinary World Champions Culinary World Cup 1986 Luxembourg
America National Team Federation Mondiale des Societes de Cuisiniers,International Challenge Cup 1986 Singapore
Canada National Team Federation Mondiale des Societes de Cuisiniers,International Challenge Cup 1986 Singapore
Lower Saxony Regional Team German National Championships Hoga 1986 Germany
Canada National Team Olympic Champions IKA Hoga Culinary Olympics 1984 Germany
South Africa National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1984 Germany
Alberta Regional Team IKA Hoga Culinary Olympics (Regional) 1984 Germany
Australia National Junior Team Olympic Champions IKA Hoga Cullinary Olympics (Junior) 1984 Germany
City of Edmonton Culinary Team Canadian Cities Culinary Challenge 1983 Canada
Canada National Team GAST International Gastronomic Exhibition 1983 Austria
Edmonton City Team GAST International Gastronomic Exhibition 1983 Austria
Australia National Team New South Wales Japan International Salon 1983 Japan
Switzerland National Team Japan International Salon 1983 Japan
France's Jean-Luc Pouteau the Best Somelier in the World Meilleur Sommelier du Monde 1983 Belgium
Canada National Team, European Champions Championnat International d'Europe de Cuisiners 1982 Luxembourg
Switzerland National Team Championnat International d'Europe de Cuisiners 1982 Luxembourg
America National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1980 Germany
Australia National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1980 Germany
Canada National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1980 Germany
Germany National Team Culinary Olympic Champions IKA Hoga Culinary Olympics 1980 Germany
South Africa National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1980 Germany
Canada National Team Israel Salon 1978 Israel
Italy's Giuseppe Vaccarini the Best Sommelier in the World Meilleur Sommelier du Monde 1978 Portugal
America National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1976 Germany
Canada National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1976 Germany
Switzerland National Team Olympic Champions IKA Hoga Culinary Olympics 1976 Germany
Central Regional Team IKA Hoga Culinary Olympics (Regional) 1976 Germany
Eastern Regional Team IKA Hoga Culinary Olympics (Regional) 1976 Germany
Support Team IKA Hoga Culinary Olympics (Regional) 1976 Germany
Western Regional Team IKA Hoga Culinary Olympics (Regional) 1976 Germany
America National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1972 Germany
Canada National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1972 Germany
Japan National Team Olympic Champions IKA Hoga Culinary Olympics 1972 Germany
Italy's Piero Sattanino the Best Sommelier in the World Meilleur Sommelier du Monde 1971 Belgium
America National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1968 Germany
Canada First National Team IKA Hoga Culinary Olympics 1968 Germany
America Culinary Team International Culinary Exposition 1966 United States
America Culinary Olympic Team IKA Culinary Olympics 1964 Germany
America National Team IKA HOGA Culinary Olympics 1960 Germany
America National Team IKA.Olympiade der Köche 1956 Germany
America National Team HOSPES 1954 Switzerland
Canada National Team HOSPES 1954 Switzerland
Germany National Team HOSPES 1954 Switzerland
Switzerland National Team HOSPES 1954 Switzerland


Back to All Teams